სამოდელო გაკვეთილები

 რუსთველი და ჩვენ



     გაკვეთილი მივაკუთვნეთ ინოვაციური გაკვეთილის ტიპს, რადგანაც ინოვაციური გაკვეთილი როგორც სამოდელო გაკვეთილის ერთი სახეობა, ითვალისწინებს აკადემიურ  ან მეთოდურ სიახლეს. აკადემიურ სიახლეს წარმოადგენდა ის, რომ 2016 წელი იუნესკომ რუსთაველის წლად გამოაცხადა.
                                                      ინოვაციური გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის      თემა
იუნესკო, რუსთაველი და ჩვენ
საგანი
ქართული
მასწავლებელი
დალი კვარაცხელია
სწავლების საფეხური
მესამე
კლასი
მეათე
მოსწავლეთა პროფილი
13
გაკვეთილის აქტუალობა
ეს სამოდელო გაკვეთილი ითვალისწინებს აკადემიურ სიახლეს, კონკრეტულად იმას, რომ 2016 წელი იუნესკომ გამოაცხადა რუსთველის წლად. და რას ნიშნავს ეს ქართველებისთვის?
ეს ის განსაკუთრებული შემთხვევაა, როცა ჩვენ ძალიან ამაყები უნდა ვიყოთ მსოფლიოს სხვა ხალხების წინაშე, მართალია,   პოემა მთელი მსოფლიოს კუთვნილებაა, მაგრამ ჩვენთვის ის განსაკუუთრებულია, რადგანაც ,, ვეფხიტყაოსანი“ სწორედ აქ,  საქართველოში დაიწერა რუსთველის მიერ და ეხება მეთორმეტე საუკუნის სინამდვილეს, მის ოქროს ხანას, თამარის ეპოქას.რუსთველის მსოფლიო აღიარება ჩვენ გვავალდებულებს, რომ რაც შეიძლება მეტი ვიცოდეთ პოემის შესახებ. ამდენად შეიძლება ითქვას რომ,აქტუალურია თემა, რომლიც ჩვეს მოსწავლეებამდე უნდა მივიტანოთ სხვადასხვა ფორმით.
მიზანი













საგნობრივი სტანდარტი
    მოსწავლეები მოიძიებენ ინფორმაციას ქართული კულტურული მემკვიდრეობის აკადემიური სიახლის შესახებ.
    გაიაზრებენ რუსთველისა და ,,ვეფხისტყაოსნის“ შესახებ იუნესკოს გადაწყვეტილების მნიშვნელობას ქარტველთა კულტურის პოპულარიზაციისატვის.
 ტექსტიდან  მათთვის საინტერესო ადგილებს, რომელიც წინასწარ აქვთ მოზიებული, წარმოადგენენ კლასის წინაშე.
დაწერენ ესეს  წყაროს გამოყენებით, წარმოადგენენ საკუთარ თვალსაზრისს და წარუდგენენ აუდიტორის.
 ქარტული X.მოსწავლეს შეუზლია ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიების ამოცნობა შესაბამისად გამოყენება.
ამზადებს ტექსტს და ვიზუალურ მასალას აუდიტორიის წინასე გამოსვლამდე  და გადის რეპეტიციას.
ამოიცნობს აუდიტორიაზე ზემოქმედების არავერბალურ   ხერხებს( მხედველობითი კონტაქტი, ხმის აწევა- დაწევა) ჟესტიკულაცია და შესაბამისად იყენებს მატ ზეპირი გამოსვ
ლების დროს მსმენელთა ინტერესის გასაღვიძებლად.
მიმართულება: წერა
ქართული.X. ს მასალის დამოწმების წესებს:მოსწავლეს შეუძლია წერის სტრატეგიების გამოყენება ნაწერის ორგანიზებისატვის. ირჩევს და კრიტიკულად სეაფასებს წყაროს. გამოყენების სემტხვევასი აუცილებლად მიუტიტებს მატ და იცავს მასალის დამოწმების წესებს, ციტირებას და პერიფრაზირებას.
   აანალიზებს ფაქტორებს, რომლებმაც ხელი შეუწყო წარმატებას ან წარუმატებლობას ზეპირი გამოსვლის დროს და მასწავლებელთან ერთად სახავს ხარვეზის გამოსწორების გეგმას.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
იციან ,,ვეფხისტყაოსნის“ ავტორის ვინაობა, დაწერის დრო, მიზეზი, მიზანი, იცნობენ პოემის ტექსტის ნაწილს( შინაარსი) წარმოდგენა აქვთ ეპოქაზე, როცა დაიწერა პოემა.
გაკვეთილის სცენარი





























































შეფასება და თვითშეფასება







გამოყენებული რესურსები














აქტივობა 1.მასწავლებლის შესავალი სიტყვა. გაკვეტილის მიზნის გაცნობა.
დრო 2 წუთი
აქტივობა 2.,, ალავერდობა“, ანუ პოეზიის წუთები. მასწავლებელი იწყებს პოემის პროლოგის მხატვრულ კითხვას და ალვერდს გადადის მოსწავლესთან, რომელიც აგრძელებს კითხვას გარკვეული სტროფებისას და ალავერდს მეგობართან გადადის.
დრო 10 წუთი
ორგანიზება- ინდივიდუალური.
აქტივობა 3. წინარე ცოდნის გააქტიურება.
აკადემიური სიახლის გაცნობა .
ორგანიზება- ინდივიდუალური.
დრო 5 წუთი
ორგანიზება- ინდივიდუალური.
აქტივობა 4. მასწავლებლის კომენტარი.
დრო 1 წუთი.
აქტივობა 5. ,, ვეფხიტყაოსნიდან’’-,, შეხვედრა ქვაბში“- როლური თამაში“.
დრო 20 წუთი
ორგანიზება ჯგუფური.
აქტივობა6.რეფლესია. რა? როგორ? რატომ?- კონკრეტული აქტივობა: როლური თამასის შეფასება- შეფასებითი ესე.
დრო 7 წუთი.
მეორე გაკვეთილი
აქტივობა 1. მასწავლებლის მინი ლექცია. მოსწავლეებთან ერთად ძალიან მოკლედ შეაჯამებს წინა გაკვეთილს.  მოსწავლეებს ურიგდებათ ამონარიდი გია მურღულიას წერილიდან ,,რა მოუტანა რუსთველის გენიამ ქართველებს...“ მოსწავლეები  წაიკითხავენ ამ წერილს.
დრო 2 წუთი
ქტივობა 2. გ. მურღულიას წერილის გაცნობა.
დრო   8   წუთი
ორგანიზება წყვილები
აქტივობა 3.  ესეს დაწერა: ,, რუსთაველი და ჩვენ“. შესაბამისი წერილიდან ციტატების გამოყენება.
დრო  20წუთი
  წუთი
ორგანიზება  ინდივიდუალური
აქტივობა 4.  ესეს პრეზენტაცია
 დრო 10 წუთი
ორგანიზება- ინდივიდუალური.














შეფსება გამოვიყენეთ როგორც  განმსაზრვრელი ასევე განმავითარებელი შეფასების რუბრიკები. ( დანართი ).
ასევე გამოვიყენეთ თვითშეფასება: შეფასებითი ესე, თვტშეფასების ფურცელი ( დანართი   )
დრო 5 წუთი




დაფა, ცარცი, მარკერი, თაბახის ფურცლები, პლებჩატი, ნოუთბუკი, ,,ვეფხისტყაოსანი“.



No comments:

Post a Comment